Nuorten Akatemia
Nuorten Akatemia|Opettajalle|Ohjaajalle|Vanhemmalle|Nuorelle

Vuoden Mahis-ryhmä -kunniamaininta kahdelle nuorten projektille 

Äänekosken nuoret järjestivät VoimaVirtaRockin ja somerolaisnuoret veivät pehmojäniksiä katulapsille
 
Nuorten Akatemia on myöntänyt Vuoden Mahis-ryhmä 2009 -kunniamaininnan äänekoskelaisten nuorten VoimaVirtaRock -projektille sekä somerolaisten nuorten pehmojänishankkeelle. Äänekoskella nuorten ryhmä järjesti omin voimin horror-teemaisen rock-tapahtuman viime marraskuussa. Somerolla nuoret valmistivat pehmoeläimiä talkoilla ja veivät ne itse Viipuriin katulastenkotiin.
 
”Kivointa oli, kun sai tehdä itse isoja juttuja. En olisi uskonut, että pystyn tähän”, iloitsevat nuoret.
 
Mahis innostaa 13–17-vuotiaita sosiaalista vahvistamista tarvitsevia nuoria suunnittelemaan itselleen vapaa-ajantoimintaa. Rohkaisu ja tuki idean toteuttamiseen tulevat aikuisohjaajalta ja 600 euron toiminta-avustuksesta.
 
Vuoden Mahis-ryhmän valinnassa painotettiin ryhmän toimivuutta ja idean omaperäisyyttä sekä toiminnan vaikuttavuutta ja jatkuvuutta.
 
"Nuoret saivat harrastuksen ja oppivat sitoutumaan yhteiseen juttuun”, kertovat Äänekosken ryhmän Mahis-ohjaajat Merja Arffman ja Satu Huhtakangas tyytyväisinä. ”Nuorille oli tärkeää, että aikuiset ottivat heidät vakavasti. Monelle oli iso asia uskaltaa tarttua puhelimeen ja soittaa virallisia puheluita. Myös muilta nuorilta saatu myönteinen palaute nosti itseluottamusta."
 
Mahis on haastanut 1420 ryhmää toteuttamaan oman haaveensa ja ottamaan aktiivisen otteen elämästään. Ryhmissä on ollut mukana yli 13 500 nuorta ja projekteja on tuettu yli 700 000 eurolla.
 
Nuorten Akatemia ry tukee nuorten omaa toimintaa ja siinä oppimista. Mahis käynnistyi vuonna 1998 Yhteisvastuukeräyskohteena ja sitä tukee RAY. Mahiksen kautta myös Alko, Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto sekä Liikenneturva kannustavat nuoria harrastamaan.
 
 
Somero / Mahis-ohjaaja Margit Ahlbom-Messi, p. 044 345 7130, margitmessi[at]hotmail.com
 
Äänekoski / Mahis-ohjaaja Merja Arffman, p. 040 7549705, merja.arffman[at]aanekoski.fi Nuorten Akatemia /
 
Koulutuspäällikkö Saara Kallio-Kokko, p. 020 7552 672, saara.kallio-kokko[at]nuortenakatemia.fi
 

Uutisarkisto

Nuorten Akatemia ja Fintelligens tukevat 40 000 seiskaluokkalaista uudessa elämänvaiheessa

Tukea seiskoille -materiaali tavoittaa 40 000 yläkouluun siirtyvää nuorta vanhempineen ja luokanvalvojineen. Rap-yhtye Fintelligens lahjoittaa 1 000 seiskaluokkalaiselle uuden kappaleensa.
24.8.2010

Kutsu kouluyhteistyötä tekevien järjestöjen tapaamiseen

Kohtaaminen kouluyhteistyötä tekeville järjestöille 8.10.2010 Pasilan Rauhanasemalla.

23.8.2010

Täyspäiväinen nuoriso-ohjaaja olisi koulun oppilaille aarre

HS 23.8.2010, Heikki Vuojakoski
23.8.2010

Nuorten Akatemian verkkosivut jälleen käytössä

Väliaikainen häiriö johtui serverin säilytystiloissa sattuneesta vesivahingosta.
13.8.2010

Nuorten Akatemia hakee kouluvierailijoita

Nuorten Akatemia hakee kouluvierailijoita lukuvuodelle 2010-2011.
8.7.2010

Pauliina Parhiala: Kouluyhteisön rakentaminen on innostava tehtävä opettajalle

Tiedollisen uteliaisuuden herättely ei riitä, vaan opettajan tulee tuntea oppilaansa myös yhteisönä.
28.4.2010

"Pääasia, että mummoilla ja paapoilla on kivaa"

Vaasalaisten tyttöjen vanhainkotiprojekti on yksi uusista Homma-rahaa saaneista projekteista.
22.4.2010

Poliisi on kohta Mahis-nuorten ystävä

Keväällä käynnistyy 47 uutta Mahis-ryhmää.
14.4.2010

Homma-gaalan voitto JNS On the Street -tanssitapahtumalle

Joensuulainen ryhmä palkittiin 3000 eurolla tänään Homma-gaalassa.
24.3.2010

Nuorten Akatemia Allianssi-risteilyllä 17.3.2010

SKENE-X marssii lavalle.
8.3.2010

Äänestä, mikä nuorten ryhmä saa 3000 euroa!

Viisi ainutlaatuista projektia valittiin Homma-gaalaan.
1.3.2010

Nuorten Akatemia mukana Reaktorissa

Reaktori järjestetään 23.–27.2. Kaapelitehtaalla
22.2.2010

Vuoden Mahis-ryhmä -kunniamaininta kahdelle nuorten projektille

Nuorten Akatemia on myöntänyt Vuoden Mahis-ryhmä 2009 -kunniamaininnan äänekoskelaisten nuorten VoimaVirtaRock -projektille sekä somerolaisten nuorten pehmojänishankkeelle.
16.2.2010

Seksimyytit murtuvat koulussa

Seksimyytinmurtajat-kouluvierailuilla häivytetään harhaluuloja
1.2.2010

SKENE-X on avattu!

Nuorten ryhmien sähköinen yhteisöpalvelu on avattu.
20.1.2010
Nuorten Akatemia
Toimintatapa ja strategia
Harrastaminen
Yhteistyökumppanit
Yleiset hankkeet
Julkaisut
Yhteystiedot
Uutiset

Julkaisujärjestelmä www-sivut dokumentinhallinta monikanavaviestintä markkinointi tilastointi mobiili