Kouluvierailu
Globaalit pelinrakentajat -kouluvierailukokonaisuus tukee nuorten ymmärrystä kestävän kehityksen tavoitteista ja niihin vaikuttamisesta. Agenda2030 -teemoja käydään kattavasti läpi nykyisuuden, menneisyyden ja tulevaisuuden näkökulmasta.
Kouluvierailu on kaksiosainen (2 x 75-90 min). Ensimmäisellä kerralla tutustutaan taloudelliseen eriarvoisuuteen ja köyhyyteen Seppo-alustalla pelattavan Globaalit pelinrakentajat -pelin avulla. Pelin kautta nuoret ymmärtävät köyhyyden ja eriarvoisuuden taustalla olevia rakenteita ja hahmottavat, mihin kaikkeen pitäisi vaikuttaa, jotta Agenda2030 tavoitteet toteutuisivat. Se käsittelee mm. leveyspiirien ja siirtomaa-ajan vaikutuksia kehitykseen sekä sukupuolen vaikutusta epätasa-arvoon. Peli laajentaa nuoren ymmärrystä taloudellisen eriarvoisuuden vaikutuksista ja historiasta eriarvoisuuden takana, sekä köyhyyden mittaamisesta ja köyhyyttä ylläpitävistä rakenteista.
Toisella kerralla pelataan Tivoli Utopia -keskustelupeliä. Pelissä jokainen voi rakentaa tulevaisuuden yhteiskuntaa omista lähtökohdistaan, olipa kyse sitten energian, työn, talouden, ruoan tai vaikkapa liikkumisen tulevaisuudesta. Tulevaisuusajatteluun perustuvalla kouluvierailulla visioidaan positiivinen tulevaisuus ja ideoidaan keinoja, joilla sen saavuttaminen on mahdollista.
Globaalit pelinrakentajat -vierailuja on ollut kanssamme toteuttamassa Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK, Kehittämiskeskus Opinkirjo ja viestintä- ja suunnittelukollektiivi Sustis. Peli on toteutettu ulkoministeriön viestintä- ja globaalikasvatustuella.
Kesto: 2 x 75-90 min
Kohderyhmä: yläkoulut ja toinen aste
Kouluvierailualueet: Joensuu, Jyväskylä, Kuopio, pääkaupunkiseutu, Oulu, Tampere ja Turku
Mobiilipeli
Globaalit pelinrakentajat -mobiilipelin voi tilata myös ilman kouluvierailukokonaisuutta. Tällöin peliohjaajana toimii opettaja/ohjaaja. Pelin kuvaus yllä.
Nuorten Akatemian mobiilipelit on suunniteltu ensisijaisesti pelattavaksi pareittain tai pienryhmissä. Tästä pelistä on lisäksi saatavilla etäpeliversio, jonka pelaaminen onnistuu myös ilman pelikaveria. Nuorten Akatemian mobiilipelit ovat oppilaitoksille ja muille nuorten ryhmille täysin maksuttomia, eikä tilaajalla tarvitse olla valmiiksi Seppo-lisenssiä.
Kesto: 45-60 min
Kohderyhmä: yläkoulut ja toinen aste